تعرفه عکاسی صنعتی

تعرفه عکاسی صنعتی و همچنین تبلیغاتی به عناصر متعددی وابسته می باشد اما متاسفانه طی سالهای اخیر تعرفه عکاسی صنعتی را برخی افراد بی تجربه بصورت کلی اعلام نموده و در زمان اجرای پروژه مشکلات متعددی را برای کارفرمایان ایجاد می کنند. به عنوان مثال اگر عکاسی به صورت روزانه جهت عکاسی از یک واحد صنعتی توافق می نماید، حتما باید همه فریم های عکاسی را بصورت یکجا تحویل کارفرما دهد و نه آنکه بصورت فریمی و براساس تعرفه عکاسی هر عکس محاسبه نماید.

عکاسی صنعتی در واقع امر دانش عکس برداری از همه‌ی قسمت‌ها و جنبه‌های یک کالا یا فرآورده است به طوری که از نظر تخصصی و جذابیت به گونه‌ای باشد که حواس و نظر مخاطب را به سمت خود بکشاند و برای لحظاتی توجه تماشاگر را جذب کند. هر فرآورده و کالا یک مشخصه برجسته و قابل توجه دارد که وظیفه عکاس صنعتی عکس برداری و نمایش خصوصیات آن است. تمام کالاها و محصولات ، خصوصیات و کیفیت قابل توجه و برجسته خود را دارند که با این محدوده گوناگون کالاها و محصولات ، روشن است که یک عکاس مجرب با علمی کافی از هرگونه صنعت و فرآورده ، الزامی است قادر باشد با مهارت و تسلط خود عالی‌ترین عملکرد را داشته باشد. این موارد در تعیین قیمت و تعرفه عکاسی صنعتی دخیل بوده اند.

عکاسی صنعتی در محیط باز و چه در محیط بسته باشد، صورت می پذیرد. برای عکاسی در حیطه‌ی عکاسی صنعتی در آغاز امر احتیاج به ابزار و وسایل خیلی تخصصی و پر هزینه‌ای می‌باشد و فقط برای اشخاصی کاربرد دارد که سالیان زیادی سابقه این امر را دارند و به مبانی و شیوه و روش عکس برداری به طور کامل تسلط دارند. پس از داشتن امکانات و تجهیزات مناسب این کار ، برای عکس برداری صنعتی کارآمد و موثر ، نیاز به بررسی ابتدایی در مورد مسئله و موقعیت مکانی سوژه عکاسی می‌باشد. اگر عکس بردار اطلاعات مناسبی درباره موقعیت مکانی فضای عکس برداری نداشته باشد ، هرگز موفق به یک عکاسی خوب نخواهد شد. چرا که فرصت مساعد برای عکس برداری را به دست نخواهد آورد. این هم آیتم دیگری است که در تعرفه و قیمت های عکاسی صنعتی دخالت دارد.

از نکته‌های مهم دیگر در تعرفه عکاسی صنعتی مشورت با مسئول فنی کارخانه است که مشخص می‌کند که از چه چیزهایی باید عکس برداری شود و چه بخش‌هایی مناسب عکس برداری نمی‌باشد. توصیه می‌شود پیش از آغاز عکس برداری ، فضای دلخواه را بررسی کنید و در صورتی که نیاز است جابه جایی و تحولاتی صورت پذیرد برای نمونه تقاضا کنید که تجهیزات تمیز باشند و یا اگر لازم است اصلاحاتی صورت بگیرد ، پیش از عکس برداری اصلی ، موارد مورد نظر را رفع کنید.

از مسائل بااهمیت و مورد توجه موضوع نور در عکس برداری صنعتی است ، چر اکه در فضاهای صنعتی چیزهای زیادی دخیل هستند و هر عنصر به جای خود بر روی عکس گرفته شده اثر خاص خود را دارد. در مدل‌های دیگر عکاسی یکی از الگوریتم‌های عکاسان خارج کردن و کنار گذاشتن این اجزا در چهار چوب تصویر می‌باشد ، ولی در عکاسی صنعتی چنین چیزی امکان پذیر نیست چرا که کارگاه‌ها و کارخانه‌ها دارای تجهیزات بزرگی هستند که یا قابل جابه‌جایی نمی‌باشد یا الزامی است که در چهار چوب تصویر وجود داشته باشند. بدین سبب باید عکاس صنعتی دانش و مهارت لازم را دارا باشد و بتواند وضعیت موجود را کنترل کند.

موضوع مهم دیگر عکاسی صنعتی اندازه ، نحوه و دکوراسیون و ناحیه‌ای است که عکاسی در آن جا انجام می‌شود. دقت کنید که تجهیزات و ماشین آلات در محیط به گونه‌ای مستقیم و خطی کار می‌کنند و پیکربندی عکس برداری در صورتی که درست صورت نگیرد و در چهارچوب کادر مستقیم نباشد ، تصویر گرفته شده مصنوعی جلوه خواهد کرد. به علاوه انجام عکس برداری  به گونه‌ی آزمایشی در مرحله نخست برای این که از فاکتورهای مانند اثر و شدت نور ، اندازه و شرایط محیطی مطلع شوید عملکردی اثربخش خواهد داشت. جهت بررسی بودجه و هزینه های عکاسی صنعتی جدول تعرفه عکاسی صنعتی زیرا ملاحظه نمایید.

جدول تعرفه (قیمت) عکاسی صنعتی و تبلیغاتی

ردیف شرح تعرفه (تومان)
۱ عکاسی هر فریم از ۱ محصول داخل آتلیه (۱ تا ۱۰ فریم) ۱۱۰٫۰۰۰ تومان
۲ عکاسی از محصولات داخل آتلیه (بیش از ۱۰ فرم) ۱٫۲۰۰٫۰۰۰ تومان
۳ عکاسی محیطی (خارج از آتلیه) بسته به محل و تجهیزات مورد نیاز

نتیجه گیری در مورد تعرفه عکاسی صنعتی

توجه به این نکته الزامی می‌باشد در صورتی که پرسنل و کارگران در محدوده تصویر قرار بگیرند ، ضروری است که وسایل و ابزارآلات ایمنی شخصی را به همراه داشته باشند. عکاسی صنعتی اصولاً به لحاظ تبلیغات و پیام رسانی اثربخش گاهی بر آینده و روال کاری یک کارخانه موثر  و سرنوشت ساز است. بنابراین پیش از اجرای این امر توصیه می‌شود پیشینه و مهارت حرفه‌ای عکاس و به علاوه وسایل و تجهیزات به کار گرفته شده به وسیله شما تحت نظارت قرار بگیرد تا با خیال آسوده در قسمت تبلیغات هزینه لازم را صرف کنید و تاثیر و کارکرد آن برایتان رضایت آمیز باشد.

به بیانی یکی از اساسی‌ترین رقابت‌ها در جهان تجاری و صنعتی ، عکاسی صنعتی – تبلیغاتی است که با ارتقا و پیشرفت اجتماع و فرهنگ و وارد شدن به فضا و دنیای مجازی در گذراندن امور و زندگی اشخاص تمایل مردم به عکاسی صنعتی فزونی یافته و رو به توسعه می‌باشد. تعرفه عکاسی صنعتی بر اساس اصول فوق صورت می پذیرد.