استودیو عکاسی و آتلیه عکاسی

استودیو عکاسی همان محلی است که غالبا محصولات در آنها عکاسی می شوند این در حالی است که آتلیه عکاسی به محل عکاسی افراد در گذشته گفته می شده است. اما آنچه تحقیقات کانون طراحان برتر نشان می دهد ، تفاوت معناداری میان استودیو عکاسی و آتلیه عکاسی وجود ندارد. امکانات ما در استودیو یا آتلیه عکاسان برتر ، امکان عکاسی از فرش های بزرگ و همچنین خودرو را میسر نموده است. همچنین در بمنظور کاهش هزینه برای عکاسی محصولات کوچکتر ، از لایت باکس های حرفه ای عکاسی جهت عکاسی از محصولاتی مانند طلا و جواهرات استفاده می کنیم.

استودیو عکاسی تبلیغاتی حیطه‌ای جالب و شاخص از عکاسی می‌باشد مشروط بر این که عکاس تبلیغاتی ایده‌‌ها و اندیشه‌ها و خلاقیت خود را در تصاویر جا دهد. در صورتی که عکاسی تبلیغاتی را با سایر حوزه‌های عکاسی تطبیق دهید ، خواهید دید که در هیچ کدام از حیطه‌های عکاسی در حد عکاسی تبلیغاتی ایده‌ها و عقاید صاحب کار در عکس برداری موثر نیست.

با دقت به این موضوع برجسته عکاسانی قادرند از کار خود رضایت داشته باشند که نظرات صاحب کار و سفارش دهنده را در فکر خود صحیح تجزیه و تحلیل کنند نکته‌های مهم و غیرضروری ایده‌های او را بازبینی کنند و با دقت به نتیجه پایانی کار ، پس از اقدام مناسب با به کارگیری درک متقابل و سازگاری ، تا جای ممکن ایده‌های خود را برای صاحب کار بیان کند و بعد از جلب رضایت او عکس برداری را انجام دهند که حاصل ایده‌های تخصصی و دید هنری و جذاب باشد.

هر اندازه عکاس تبلیغاتی توجه و مهارت زیادتری در مورد کارهای حرفه‌ای و تخصصی خود داشته باشد ، عملکرد عالی‌تر و معروفیت بیشتری خواهد داشت. مسلط بودن و داشتن تجهیزات حرفه‌ای و محیط مناسب یا همان آتلیه عکاسی ، راز موفقیت عکاسان تبلیغاتی می‌باشد. مقصود عکاس تبلیغاتی فقط شناخته شدن کالا و محصول نمی‌باشد ، به علاوه ایجاد انگیزه و اشتیاق در مخاطب است تا محصول مورد نظر را خریداری نموده و از آن استفاده کند.

این حوزه از عکاسی در ضمن توجه به این موضوع که باید ویژگی‌های یک عکس صنعتی – تبلیغاتی را دارا باشد ، باید فاکتورهای برجسته دیگری را نیز در خود جای دهد. دقت به دکوراتیو  و دیزاین ، نورپردازی ، رنگ بندی در آتلیه عکاسی تبلیغاتی فراخور و هماهنگ با عادات و سنت‌های جامعه ، احتیاج بازار در آن نوبت زمانی و سلایق و ایده‌های صاحب کار در عکاسی تبلیغاتی مهم است.

نکته نخست در استودیو عکاسی تبلیغاتی توجه به نکات و جزئیات است. هر عکس تبلیغاتی حاوی یک پیغام است. جزئی‌ترین نکته در تصویر امکان دارد در دید بیننده که در واقعیت خریدار محصول می‌باشد ، اثربخش باشد. بدین سبب در عکاسی تبلیغاتی بیشتر از هر عنصر دیگری بایستی به جزئیات توجه داشت. این که چه طرحی در پس زمینه محصول به کار گرفته می‌شود و یا مکان قرارگیری محصول در کجای چهارچوب و محدوده عکس برداری جای گیرد و چه عناصر و دیزاینی برای محصول انتخاب شود از مسائلی است که با بهره‌مندی صحیح از آن‌ها و اندکی ایده پردازی جذاب ، امکان خلق عالی‌ترین و موثرترین عکس‌های تبلیغاتی را به دست می‌آورید.

موضوع بااهمیت دیگر رنگ بندی می‌باشد ، رنگ یکی از برجسته‌ترین عناصر عکاسی می‌باشد که اگر به طور مناسب و صحیح به کار گرفته نشود اثربخشی برعکسی را بر بیننده خواهد داشت. هر رنگی از جهت تصویری حس خاصی را در بیننده ایجاد می‌کند. غالباً شرکت‌ها دارای یک رنگ‌های خاصی هستند و آرم شرکت آن‌ها هم با تلفیقی از همین رنگ‌ها طراحی شده است. بهره‌مندی و به کارگیری این رنگ‌ها در عکس‌های تبلیغاتی غالباً اثر مثبتی بر جای می‌گذارد.

نکته شاخص استودیو عکاسی صنعتی و تبلیغاتی چگونگی نورپردازی می‌باشد. نورپردازی مناسب اثربخشی عکس تبلیغاتی شما را مضاعف و افزایش می‌دهد. از آن جایی که عکاسی تبلیغاتی در آتلیه و استودیوهای مخصوص انجام می‌شود ، با انتخاب شرایط و وضعیت مناسب قادر خواهید بود به نورپردازی مد نظر خود برسید. باید به این نکته نیز اشاره کرد که هیچ نوع اولویت و ترجیحی میان نورپردازی مصنوعی و طبیعی در استودیو عکاسی صنعتی وجود ندارد ، چرا که پیوسته با توجه به موقعیت عالی‌ترین راهکار ممکن را بایستی انتخاب کرد ، بنابراین  هر دو نورپردازی محاسن و عیوب خاص خود را دارا می‌باشند.

در استودیو عکاسی تبلیغاتی غالباً با توجه به محصول طرح‌ها و دیزاین‌های ویژه‌ای برای اندازه و شرایط و شدت نور تعیین می‌شود که با بهره‌مندی از این طرح‌ها به نتیجه مطلوب و رضایت بخش رسید. برجسته‌ترین عامل در آتلیه عکاسی تبلیغاتی مبحث نور می‌باشد ، بدین سبب بایستی طوری نورپردازی روی محصول انجام شود که حس زیبایی را در بیننده ایجاد کند.

در حیطه استودیو عکاسی تبلیغاتی ، عکاسان غالباً تلاش می‌کنند تا در طی سفارش به زوایای مثبت محصول  و با توجه به گستره بینندگان و مشتریان ، عکس برداری را انجام دهد تا به گونه‌ای خیلی کوتاه ، موثر و زیبا و گیرا محصول را در نظر مخاطب به یک احتیاج مبدل سازند و این ایجاد احتیاج در بیننده آن نیز فقط به وسیله‌ی یک تصویر نیازمند مهارت و توانایی بسیار و آگاهی به دانش‌های گوناگونی همچون هنر ، گرافیک ، جامعه شناسی و روان شناسی و … خواهد بود.