آموزش عکاسی صنعتی

آموزش عکاسی صنعتی و همچنین تبلیغاتی از جمله آموزش هایی است که از سال ۱۳۹۰ با توجه به درخواست های مکرر علاقه مندان به این بخش ، در کانون عکاسان برتر ارائه می گردد. مهارت آموزش عکاسی صنعتی در کانون ما به سبکی متفاوت و کاملا کاربردی برگزار می گردد. آموزش عکاسی صنعتی نه تنها از نظر عکاسی ، بلکه از نگاه تبلیغاتی و مارکتینگ نیز به علاقه مندان آموزش داده می شود.

آموزش مقدماتی عکاسی صنعتی و تبلیغاتی

یکی از اساسی‌ترین قسمت‌های هر حرفه و شغلی ، جدای از سطح تشکیلاتی آن ، حوزه‌ی مارکتینگ و تبلیغات است. برای اداره کنندگان حرفه‌ها و مسئولان شرکت‌ها شناساندن کالا و فرآورده و خدمات کمپانی یکی از ترجیحات مهم به حساب می‌آید و در این میان قسمت مارکتینگ و تبلیغات به شکلی دریچه‌ی شناساندن آن‌ها تلقی می‌شود. برای این امر تجهیزات مختلفی مورد توجه است که یکی از این ابزارها به کارگیری عکس تبلیغاتی می‌باشد.

امتیاز و برتری عکس تبلیغاتی در مقایسه با سایر ابزارهای تبلیغاتی ، در این موضوع قرار گرفته است که بینندگان یک مدل تبلیغاتی که از وسایلی مانند نشریات ، فضای اینترنتی ، کاتالوگ‌ها به کار می‌گیرند شناخت و علم کافی در حوزه مورد هدف است ، اما در حقیقت تماشای تصویر احتیاجی به علم و سواد زیادی ندارد. از تمام اشخاص چه کودکان و چه سالخوردگان ، تماماً می‌توانند با عکس رابطه ایجاد کنند و پیغام مربوطه را درک کنند ، بنابراین احتمالاً اغراق و مبالغه نیست در صورتی که گفته شود ، عکس‌ها اساسی‌ترین فاکتور در هر کمپین تبلیغاتی به شمار می‌آیند.

هر روزه با تعداد زیادی تصاویر تبلیغاتی مواجه می‌شوید که تلاش در اثرگذاری بر بینندگان مورد هدف خود دارند. استفاده  این تصاویر تبلیغاتی در شناساندن ساده یک کالا و فرآورده تا کاربرد آن‌ها در یک عکس برداری جالب و با تکنیک ، با به کارگیری فن شناسی‌های مدرن عکس برداری به منظور معرفی و عرضه یک کمپانی است. توجه به اطراف با نگاهی دیگر امری ضروری در آموزش عکاسی صنعتی می باشد.

نکته نخست به کارگیری یک راهکار و شگرد در عکس تبلیغاتی است که در آموزش عکاسی صنعتی به آن می پردازیم. به طور کلی مقصود معلوم است و مسئله اساسی یافتن راهکارهای مناسب و سازنده برای رسیدن به آن مقصود است. در گام نخست برای تهیه‌ی یک عکس تبلیغاتی مبادله فرضیات و معلومات میان صاحب کار و عکاس ، شناسایی مقاصد صاحب کار و تحلیل آن‌ها و مقارن شدن ذهنیات و تمایلات هر دو شخص ، یک مورد اساسی به شمار می‌رود. بایستی صاحب کار اندیشه‌هایی که در فکر خود دارد را برای عکس بردار به راحت‌ترین شیوه بازگو کند.

گاهی مواقع صاحب کار ، خود آگاه نیست که از عکس بردار چه چیزی را بخواهد و یا چه مسائلی برای به دست آوردن مقصود ، اساسی و جالب است. یکی از اصلی‌ترین وظیفه عکس بردار در این وهله ، پاسخ به مطلب است. به این معنا که با به کارگیری معلومات به دست آمده از صاحب کار و با توجه به علم و تکنیک و مهارت خود ، مبادرت به راهکارهایی برای صاحب کار کند تا عقیده صاحب کار را جلب نماید.

نکته دوم  آموزش عکاسی صنعتی تدارکات است. در این حالت ضروری است به جزئیات و تفاصیل سوژه پرداخت و در مورد کالا و خدمت مفروضات و معلومات زیادتری به دست آورد. در این قسمت پرسش‌هایی از این قبیل باید پاسخ داده شود: در تصویر چه عناصری بایستی نمایانده شود ، بینندگان ویژه این تصاویر چه دسته افرادی هستند ، مزایا و معایب کالای مورد هدف چه مولفه‌هایی می‌باشد ، این پرسش‌ها و مواردی از این قبیل به عکاس مدد می‌رساند که تصویر ذهنی را در فکر خود ایجاد کند و علاوه بر این احتیاجات خود را برای تهیه عکس تبلیغاتی آگاه گردد.

نکته سوم آموزش عکاسی صنعتی و قسمت پایانی کار ، اجرای کار است. یک عکس تبلیغاتی با به کارگیری معلوماتی که از دو گام پیشین به دست آمده و علم و مهارت و خلاقیت خود و با به کارگیری وسایل پیشرفته و ضروری برای هدف کاری بیان شده ، درخواست صاحب کار را اجرایی می‌نماید و آن را تهیه می‌کند. غالباً پیشنهاد می‌شود در این وهله از کار شخصی که از سمت صاحب کار ، توانایی و تجربه لازم برای انتخاب و موافقت کار را دارد در کنار عکاس تبلیغاتی وجود داشته باشد تا هم روال کاری را بررسی کند و نیز مرحله‌های انجام کار را تصدیق کند تا از شماری از اضافه کاری‌ها جلوگیری شود.

نتیجه اول از آموزش عکاسی صنعتی

در تبلیغات ۷۰ تا ۷۵ درصد پیروزی یک عکاس تبلیغاتی در رابطه با فروش کالا و خدمات مورد توجه است. بدین سبب صحیح است که تهیه تصویری با خلاقیت مطلوب و کیفیت زیاد برای عکاسان تبلیغاتی اهمیت برجسته‌‌ای دارد ، ولی بایستی یک عکاس تبلیغاتی از برنامه‌های رایانه‌ای مخصوص پردازش و ویرایش و اصلاح به منظور پیشرفت کار خود برخوردار گردد. تمام کار عکاسان تبلیغاتی عکس برداری نمی‌باشد ، به علاوه ویراستاری و اصلاح تصاویر ، تلفیق آن‌ها با عناصر اثر گذار دیگر در تصاویر و همچنین تهیه بیلبورد و پوسترهای تبلیغاتی می‌باشد.